System wykrywania i gaszenia iskier to niezbędna konieczność w każdym zakładzie produkcyjnym z branży drzewnej i meblarskiej. Choć każdy broni się przed montażem takich systemów, zaklinając rzeczywistość, że w końcu przez wiele lat funkcjonowania firmy nie doszło do wybuchu pożaru, to niestety nie można zaprzeczyć, że takie zagrożenie nie istnieje. To, że w naszym zakładzie nie doszło do nieszczęścia, może być na przykład kwestią szczęśliwego przypadku losowego. Niestety wiele firm z branży meblarskiej przekonało się o tym w dotkliwy sposób.
Przykład fabryki w Turku jest bardzo drastyczny. Jednak nawet drobniejsze pożary, które uda się ugasić ręcznie, zawsze będą powodować przerwanie procesu produkcji oraz straty finansowe. Właśnie dlatego każda firma z branży meblarskiej i drzewnej, powinna skupić się na wprowadzeniu skutecznej ochrony przeciwpożarowej.
Niezbędnym elementem takiej ochrony są systemy wykrywania i gaszenia iskier, które montujemy w projektowanych przez nas instalacjach odpylających. Ponieważ temperatura niektórych odpadów produkcyjnych może być bardzo wysoka, często w rurociągach pneumatycznych odprowadzających trociny i wióry może dojść do zapłonu. Powstające w systemie iskry mogą też prowadzić do eksplozji filtrów.
Systemy wykrywania i gaszenia iskier to nie tylko zabezpieczenie twojego zakładu przed przestojami oraz stratami finansowymi, ale także eliminacja zagrożenia dla zdrowia i życia twoich pracowników.
Zasada działania systemu gaszenia iskier
We wszystkich instalacjach odpylających i wyciągach tuż za wentylatorem powinny znajdować się detektory iskier i urządzenia gaśnicze. Zadaniem detektora iskier jest wykrycie nawet najbardziej mikroskopijnej iskry i przesłanie sygnału do centrali przeciwpożarowej. Następnie w ciągu milisekund uruchamia się urządzenie gaśnicze, które poprzez specjalne dysze rozpyla wodę wewnątrz wyciągu.
Rozpylona woda gasi przelatujące przez nią iskry. Cały proces gaszenia dzięki zastosowaniu bardzo czułych detektorów trwa bardzo krótko. Najczęściej nie dochodzi do żadnych zakłóceń procesu produkcyjnego.